portfolio

Architektura informacji

Czyli organizowanie i powiązanie informacji na stronie www

 

Architektura informacji to wzajemne powiązanie i organizacja oraz etykietowanie informacji na stronie www lub innym systemie informacyjnym, tak aby była ona użyteczna. Obejmuje ona następujące czynności: organizacja (grupowanie), nazewnictwo (etykietowanie), nawigacja, wyszukiwanie.  Mówiąc prostszym językiem organizuje ona informacje na  stronie internetowej, nadając im hierarchię, logiczne powiązania. Przedstawia tak treści, aby łatwo było można zorientować się, gdzie i na jakiej stronie znajdujemy się. Przypomina to trochę skład gazety, gdzie wybiera się  informacje/artykuły, które są najważniejsze do przekazania czytelnikowi, a które są mogą być przedstawione na samym końcu. Zakłada, że elementy ważniejsze wyróżniają się (wielkość, kolor). Elementy ze sobą powiązane logicznie są umieszczone blisko siebie.

 

Dobra architektura informacji wydziela bloki funkcjonalne i pozwala skupić się użytkownikowi na tym co istotne. Powoduje to szybsze dotarcie do oglądającego i uzyskanie założonych celi marketingowych. Pozwala uniknąć przeciążenia informacją (information overload), które powoduje zamknięcie strony www.

 

 

 

O autorze postu:

Stripes Design - to mała agencja interaktywna, studio graficzne projektująca grafikę, strony internetowe oraz materiały do druku. Projektowanie stron internetowych jest naszym standardowym produktem.

WIĘCEJ DEFINICJI Z TEMATU: